Archiwum kategorii: Przysłowia na sierpień

Przysłowia na sierpień

Czego sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie doparzy. Z sierpem w ręku witać sierpień, wiele uciech, wiele cierpień. Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na październik wypada. Gdy na początku sierpnia skwar trzyma, to nieostra bywa zima. Gdy w dni sierpnia spieka wszędzie, tedy długa zima będzie. Sierpień jasny i pogodny, dla win jest bardzo wygodny.… Czytaj dalej »

Przysłowia na 4 sierpnia

Gdy ciepło na Dominika, ostra zima nas dotyka. Kiedy w Dominika słońce grzeje, od ostrej zimy człek zemdleje. Jak pada na Prokopa, zmoknie mendel, zmoknie kopa. Na świętego Prokopa wyschnie młynarzowi przykopa Jak deszcz na św. Prokopa, to zgnije niejedna kopa.

Przysłowia na 10 sierpnia

Gdy na Wawrzyńca orzechy obrodzą, to w zimie mrozy dogodzą. Gdy do Wawrzyńca słota trzyma, do Gromnic (02.02) lekka zima. Gdy Wawrzyniec i Bartłomiej (24.08) pogodą dopisują, piękną jesień obiecują. Jak Wawrzyniec burzy, to się za bronami kurzy. Jaki Wawrzyniec, taki podzimiec (późna jesień,początek zimy). Jeśli dzień świętego Wawrzyńca i świętego Bartłomieja (24.08) piękne są,… Czytaj dalej »