Archiwum kategorii: Przysłowia na maj

Przysłowia na maj

Boże daj, Boże daj, aby wiecznie trwał nam maj. Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju. Deszcz majowy, to łzy młodej wdowy. Wesoło w maju ze słowikiem w gaju. Ślub majowy – grób gotowy. Maj z grzmotami – rok dobry przed nami. Gdy maj mglisty, lata obraz dżdżysty. Jaki dzień w Boże Ciało takich… Czytaj dalej »

Przysłowia na 1 maja

Pierwszego maja deszcz, nieurodzaju wieszcz. Pierwszy maja poranek jest nader tęskliwym dla kochanek. Na pierwszego maja szron, obiecuje dobry plon Kiedy w Filipa i Jakuba deszcz pada, suchy rok będzie ,kiedy nie pada – mokry będzie. Na Filipa, gdy przymrozek spadnie, najgorsza zaraza na zboże przypadnie. Na świętego Filipa dobrze się drze lipa. Na świętego… Czytaj dalej »

Przysłowia na 4 maja

Deszcz w świętego Floriana, skrzynia groszem napchana. Od świętego Florka daj chleba do worka. Kiedy poleje na świętego Floriana, potrwa czas jakiś pogoda zakichana Na Święty Florian deszczyk rzęsisty będzie plon obfity, dobry i czyst

Przysłowia na 8 maja

Na święty Stanisław, drzwi i okna wystaw. (zbędne podwójne drzwi i okna) Do świętego Stanisława z pastuchami sprawa. Na świętego Stanisława nie siej owsa będzie trawa. Na świętego Stanisława rośnie koniom trawa. Na świętego Stanisława w domu pustki, w polu sława. Na świętego Stanisława żyto jak ława Święty Stanisław len sieje 15.05 Zofia konopie a… Czytaj dalej »