Archiwum kategorii: Przysłowia na kwiecień

Przysłowia na kwiecień

I wiosną b y tak nie smakowało, gdyby przedtem zimy nie bywało. Kiedy w kwietniu słonko grzeje, wtedy chłop nie zubożeje. Czasem kwietnia pora letnia, człeka zwiedzie, w zimę zjedzie. Gdyby w kwietniu nie padało, to owoców będzie mało. Ciepły kwiecień, mokry maj, będzie żytko jako gaj. Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata,… Czytaj dalej »

Przysłowia na 2 kwietnia

Na Św. Franciszka nieraz dobrze grzmi i błyska Na Świętego Franciszka chłop w polu nic nie zyska. Na Św. Franciszka zielenią się łany i ze swego zimowiska wracają bociany. Na Świętego Franciszka przylatuje pliszka. Na Świętego Franciszka szuka ziarnek w polu myszka. Po Świętym Franciszku pasą na owsisku.

Przysłowia na 5 kwietnia

Chociaż Św. Wincenty, jednak szczypie mróz w pięty. Jak się Wincenty rozdeszczy, zle chłopu wilga wieszczy. Kwiecień wilgotny obiecuje rok stokrotny. Na Św. Wincenty nie chodz bosymi pięty, bo nieraz mrozek cięty

Przysłowia na 6 kwietnia

Gdy sucho w kwietnia niedzielę, przez cały rok deszczu wiele. Suchy kwiecień, marzec mokry, maj niechłodny, rok niegłodny. Jak w kwietniu rosa, to dosiewaj chłopie mocno prosa. Kiedy w kwietniu słonko grzeje, rolnik nie ubożeje.

Przysłowia na 8 kwietnia

Jaka na Julii pogoda, taką Wielkanoc poda.(gdy Wielkanoc wypada po Julii) Kwiecień wesołe nowinki plecie. Mokre dni kwietnia zazwyczaj wróżą, że w lecie będzie owoców dużo. Śnieg w kwietniu goi rolę, hamuje niedolę.

Przysłowia na 9 kwietnia

Gdy kwiecień chmurny, a maj z wiatrami, rok żyzny przed nami. Jeszcze w kwietniu zimno i na żaby, i na baby, i na las, a najwięcej na nas. Kiedy w kwietniu grzmoty, szron już nie ma roboty

Przysłowia na 10 kwietnia

Dzień na Święty Makary pewnie przepowiada, czy we wrześniu pogoda, czy też ciągle pada. W kwietniu łagodne kwiatki, w grudniu śnieżne płatki. W kwietniu posusza, nic się na polach nie rusza.