Archiwum kategorii: Przysłowia na luty

Przysłowia na luty

Luty stały latem upały. W lutym śnieg i mróz stały, w lecie będą upały. Gdy mróz w lutym tęgo trzyma, nie popasie długo zima. Czasem luty same pluty. Kiedy luty, obuj chłopie buty. Luty bywa w lód okuty. Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje; ale czasem tak się zżyma, że człek prawie… Czytaj dalej »

Przysłowia na 1 lutego

Gdy wiatr ostro w lutym wieje, chłop ma dobrą nadzieję. Gdy nie wymrozi zima, sierpień zbierać co nie ma. Gdy muszki w lutym latają, to w marcu w ręce dmuchają. W lutym mróz i śnieg stały czynią w lecie upał trwały.

Przysłowia na 2 lutego

Gdy na Gromnice roztaje, rzadkie będą urodzaje. Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie. Gdy w Gromniczną jest ładnie, dużo śniegu jeszcze spadnie. Gdy w Gromnicę z dachów ciecze, zima jeszcze się przewlecze. Gromniczna pogodna, będzie jesień dorodna. Kiedy Gromniczna zimę traci, to Święty Maciej (24.02) ją wzbogaci. Kiedy w Gromniczną gęś chodzi… Czytaj dalej »

Przysłowia na 3 lutego

Jak pogoda w Św. Błażeja, będzie ze śniegiem Wielka Niedziela. Jak śnieg na Św. Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela. Deszcz na Świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja. Pogoda na Świętego Błażeja, dobra wiosny nadzieja. Święty Błażej, gardła zagrzej..

Przysłowia na 4 lutego

Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo potrwa zima, rzecz to niewątpliwa. Kiedy w lutym rosa pada, nowe mrozy zapowiada. Jak luty nastaje, śnieg jeszcze nie taje. Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi. Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, paszy trzeba zachować, by jej potem nie kupować.

Przysłowia na 5 lutego

Gdy Św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi. W dzień Agaty, to dopiero pół zimy rogatej. Św. Agata w zimę bogata. Święta Agata chatę wymiata. Po Świętej Agacie wyschną na słońcu gacie. Po Świętej Agacie widzimy myszy w chacie. Po Świętej Agacie widzimy muchy w chacie.

Przysłowia na 6 lutego

Na dzień Świętej Doroty, ma być śniegu nad płoty. Po Świętej Dorocie wioska cała w błocie. Św. Dorota zapowiada śnieg i błota. Po Św. Dorocie wyschną chusty na płocie, a jak nie wyschną, to człeka mrozy do chałupy wepchną.  

Przysłowia na 7 lutego

Gdy mróz w lutym ostro trzyma, wtedy już niedługa zima. Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny. Gdy w lutym do połowy zima się wysili, to na koniec miesiąca już się nie wychyli.  

Przysłowia na 8 lutego

Luty, gdy wiatrów i mrozów nie daje, sprowadzi rok słotny i nieurodzaje. Jeśli ci jeszcze nie dokuczył luty, to pal dobrze w kominie i miej kożuch suty. Jak dym w górę szybuje, zawsze to mróz zwiastuje.

Przysłowia na 9 lutego

W lutym, gdy zagrzmi od wschodniego boku, burze i wiatry częste są w tym roku. Kiedy kot w lutym na słonku się grzeje, musi w marcu zajść na przypiecek. Gdy wiatr ostry w lutym wieje, chłop ma dobrą nadzieję. Luty stały, latem upały. W lutym wiele wody – całe lato bez pogody. Gdy luty zimny… Czytaj dalej »

Przysłowia na 10 lutego

Jaka w zapustną niedzielę pogoda, taką też Wielkanoc poda. Mięsopust w słońcu, śmigus na przypiecku. Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje. Na Św. Jacenty – łamią się pod lodem pręty. Chmury w lutym ku północy, to są ciepła prorocy. Scholastyka – mróz utyka, zanim Walenty (14.02) nam zaświeci, obaczymy, mróz kark… Czytaj dalej »