Archiwum kategorii: Przysłowia na wrzesień

Przysłowia na wrzesień

Orzech prędko opada zima się trwała nie nada. Jesień tego nie zrodzi, czego wiosna nie zasiała. Czego lipiec i sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie dosmaży. Wrześniowa słota, miarka deszczu, korzec błota. Gdy nadejdzie wrzesień, wieśniak ma zawsze pełną stodołę i kieszeń. Oto wrzesień, bliska jesień. Gdy wrzesień to jesień, leniwiec ma próżną kieszeń. We… Czytaj dalej »

Przysłowia na 1 września

Pierwszy września pogodny, w zimie czas wygodny. Burza w tym dniu rokuje, że cały miesiąc będzie mieć pogodę niestałą. Dzień świętego Idziego, gdy się wypogodzi, cztery niedziele potem pogodą dogodzi. Gdy na święty Idzi ładnie, śnieg na pewno późno spadnie. Gdy święty Idzi burzliwie się poda, przez cały wrzesień niestała pogoda. Gdy wrzesień z pogodą… Czytaj dalej »

Przysłowia na 8 września

Gdy na Siewną jest błękitnie, wtedy pięknie wrzos zakwitnie. Jakie Najświętszej Maryi Panny urodziny, takie też i imieniny (15.09). Jeśli w Maryi Narodzenie nie pada, to sucha jesień się zapowiada. Kiedy Panna się rodzi, już jaskółka odchodzi. W Narodzenie Panny Marii pogodnie, tak będzie cztery tygodnie. W Narodzenie Panny pluta, w zimie zedrzesz buta. W… Czytaj dalej »